• Koncepcja Pracy Szkoły Podstawowej w Stępocicach

w Stępocicach

NA LATA 2022-2027

Podstawa prawna:

1.      Ustawa - Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 59);

2.      Ustawę o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1943
          z późn. zmianami);

3.      Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2017 r.  poz. 356)

4.      Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. (ze zmianami);

5.      Konwencja o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.

6.      Statut Szkoły Podstawowej w Stępocicach (aktualizacja wrzesień 2017 r.)

7.      Program wychowawczo - profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Stępocicach

Misja

Naszym zadaniem jest wspieranie rodziny w procesie wychowania i nauczania, stwarzając uczniom optymalne warunki do prawidłowego, wszechstronnego rozwoju duchowego i intelektualnego.

Wizja

W naszej szkole dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest członkiem społeczności ludzkiej. Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie, troszczącego się o środowisko przyrodnicze, w którym żyje.

Model absolwenta

1. jest aktywny             -posiada zainteresowania i rozwija je na miarę swoich możliwości;

-ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki;

-wykazuje się samodzielnością.

2.jest ciekawy świata –stara się poszerzać swoje wiadomości korzystając z różnych źródeł;

-lubi i chce się uczyć

-jest wrażliwy na piękno przyrody.

3. jest odpowiedzialny-umie podejmować działania i przewidywać ich konsekwencje;

-umie rozwiązywać problemy;

-cieszy się z sukcesów i potrafi akceptować porażki;

-zna swoje słabe strony i potrafi nad nimi pracować;

-potrafi dokonać samooceny.

4.jest otwarty              -łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami;

-umie współdziałać w grupie;

-jest dobrym organizatorem.

5.jest optymistą           -umie odróżniać dobro od zła;

-wierzy w siebie;

-pozytywnie patrzy na świat.

6.jest prawy                -cechuje go uczciwość i prawdomówność;

-zna normy dobrego zachowania się i według nich postępuje;

-zna symbole narodowe i wie jak się wobec nich zachować.

7.jest krytyczny            -selekcjonuje i porządkuje zdobyte informacje, ocenia ich przydatność do określonego celu

-mądrze korzysta z nowych technologii komputerowych i bezpiecznie funkcjonuje w przestrzeni cyfrowej.

8.jest tolerancyjny       -rozumie, że różnice między ludźmi są czymś naturalnym;

-jest wrażliwy na potrzeby innych.

9.jest świadomy swoich praw i praw innych ludzi     -zna swoją wartość

-zna i respektuje prawa innych.

Kierunki pracy  szkoły:

1. Doskonalenie jakości procesu dydaktycznego oraz wypracowywanie skutecznych metod motywowania uczniów do nauki, w celu umożliwienia każdemu uczniowi osiąganie jak najlepszych wyników w nauce.
          2. Wzmacnianie działań wychowawczych szkoły, tak aby uczniowie do niej uczęszczający oraz jej absolwenci postępowali zgodnie z przyjętymi normami społecznymi.
          3. Stwarzanie uczniom możliwości do korzystania z osiągnięć ludzkości w zakresie nauki, kultury i postępu technicznego oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii zdobywania wiedzy w celu kształcenia, doskonalenia, rozwijania i odkrywania talentów i zainteresowań.

Koncepcja rozwoju szkoły w poszczególnych obszarach: