Dokumenty szkolne
Ocena Zachowania Ucznia
Zamieszczony poniżej tekst stanowi fragment dokumentu szkolnego Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania i promowania uczniów Szkoły Podstawowej w Stępocicach, który jest zbieżny z założeniami Statutu Szkoły Podstawowej w Stępocicach
Rozdział 3 Ocenianie zachowania ucznia
§ 18 Zasady ustalania oceny zachowania ucznia
- Ocena zachowania wyraża opinię szkoły o funkcjonowaniu ucznia w środowisku szkolnym, wypełnianiu przez niego obowiązków szkolnych, postawie wobec kolegów i innych osób, respektowaniu zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych, jego kulturze osobistej oraz aktywności społecznej na forum szkoły i poza nią.
- Ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
- postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej;
- dbałość o honor i tradycje szkoły;
- dbałość o piękno mowy ojczystej;
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
- godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
- okazywanie szacunku innym osobom.
- Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na klasyfikacyjną ocenę zachowania ucznia.
- Klasyfikacyjna ocena zachowania ucznia nie ma wpływu na jego oceny z zajęć edukacyjnych.
- Wychowawca klasy na początku roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców/ prawnych opiekunów o warunkach, kryteriach i sposobie ustalania oceny śródrocznej i rocznej zachowania. Wychowawca informuje również uczniów i ich rodziców/ prawnych opiekunów o zasadach odwołania się od rocznej oceny zachowania.
- Dla uczniów klas I - III śródroczne i roczne klasyfikacyjne oceny zachowania są ocenami opisowymi.
- Począwszy od klasy IV roczną/śródroczną klasyfikacyjną ocenę zachowania ucznia ustala się z wykorzystaniem opracowanego w tym celu systemu zasad zachowania odnoszącego się do 7 obszarów aktywności ucznia (wyszczególnionych w pkt. 2).
- Śródroczną i roczną ocenę zachowania, począwszy od kl. IV, ustala się na podstawie bieżącego oceniania z wykorzystaniem skali liczbowej od 1 do 6, w której wartości liczbowej przypisuje się następujące brzmienie słowne oceny zachowania: 6 - wzorowe; 5 - bardzo dobre; 4 - dobre; 3 - poprawne; 2 - nieodpowiednie; 1 - naganne.
- Zachowanie ucznia oceniane jest systematycznie przez cały rok szkolny.
- Oceny zachowania są jawne dla ucznia i jego rodziców.
- Bieżące ocenianie zachowania ucznia jest obowiązkiem wszystkich nauczycieli, którzy na podstawie obserwacji uczniów, dokonują wpisu do założonych w tym celu zeszytów uwag - znajdujących się w dziennikach lekcyjnych poszczególnych klas. Wpisy dotyczą zarówno pozytywnych jak i negatywnych przejawów aktywności ucznia oraz zawierają informację stanowiącą opis zachowania i datę zaistnienia zdarzenia.
- Nauczyciele pełniący dyżury międzylekcyjne na korytarzach szkolnych, wpisują uwagi dotyczące zachowania uczniów w zeszycie nauczyciela dyżurującego. Wpis powinien zawierać imię i nazwisko ucznia, którego dotyczy oraz adnotację dotyczącą zachowania ucznia wraz z sugerowaną oceną.
- Obowiązkiem nauczycieli wychowawców jest bieżące dokonywanie oceny zachowania ucznia w każdym z wymienionych obszarów aktywności uczniów.
- Wychowawca klasy, informuje uczniów o spostrzeżeniach dotyczących ich zachowania poprzez comiesięczne dokonanie wpisu cząstkowych ocen zachowania. Czyni to na zajęciach z wychowawcą klasy, w sposób jawny na podstawie obserwacji własnej oraz wpisów nauczycieli dokonanych w zeszytach uwag oraz zeszytach nauczycieli dyżurujących.
- Brak aktywności (pozytywniej lub negatywnej) ucznia w danym obszarze zachowań ocenianych jest równoznaczny z oceną zachowanie poprawne (cyfrowy zapis 3).
- W trakcie półrocza, każdy uczeń stara się o poprawę oceny zachowania, kreując wizerunek swojej osoby, a nauczyciele wspierają go w tym działaniu poprzez przekazywanie informacji na temat bieżącego oceniania w zakresie bieżącej oceny jego zachowania.
- Ustalając klasyfikacyjną ocenę zachowania ucznia, wychowawca ma możliwość wyrażenia własnej oceny zachowania ucznia, którą określa w skali od 1 do 6, zgodnie z przyjętym systemem oceniania zachowania.
- Ustalając klasyfikacyjną ocenę zachowania ucznia, wychowawca wykorzystuje także opinię kolegów z klasy na temat zachowania danego ucznia, która powinna być poprzedzona słowną samooceną uczniów dokonaną na forum klasy.
- Odzwierciedleniem opinii o której omowa w ust. 18 jest przeprowadzone anonimowe badanie, w którym uczniowie wyrażają własną opinię na temat zachowania kolegów z klasy oraz dokonują oceny, każdego ucznia w klasie (w tym także swojej osoby). Badanie przeprowadzane jest anonimowo w formie pisemnej i pozwala na wyliczenie średniej arytmetycznej oceny zachowania każdego ucznia w klasie.
- Klasyfikacyjną ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca klasy na godzinie do dyspozycji wychowawcy, w terminie na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej, uwzględniając oceny uzyskane przez ucznia w danym półroczu oraz średnią arytmetyczną ocen wystawionych przez koleżanki i kolegów z klasy, ocenę wychowawcy, opinie ustne i pisemne nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych szkoły.
- Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego na podstawie opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić ich wpływ na zachowanie ucznia
- W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym ocena klasyfikacyjna zachowania jest oceną opisową.
- O ocenie ucznia, który z przyczyn losowych (długotrwała choroba, pobyt w szpitalu czy sanatorium) nie mógł się wystarczająco zaprezentować swoich postaw i zachowań decyduje wychowawca klasy.
- Ustaloną ocenę zachowania nauczyciel wychowawca konsultuje, z pozostałymi nauczycielami przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej.
- Roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna. Wychowawca przedstawia ją na klasyfikacyjnej radzie pedagogicznej do zatwierdzenia.
- Czyn karalny, popełniony na terenie szkoły, warunkuje naganną ocenę zachowania ucznia w danym półroczu, bez względu na wcześniejsze śródroczne cząstkowe oceny zachowania ucznia.
- Dyrektor może udzielić nagany w sytuacjach, gdy zachowanie ucznia stworzyło bezpośrednie zagrożenia zdrowia i życia ucznia lub innej osoby, albo było szczególnie naganne w odniesieniu do obowiązujących norm społecznych.
- W sytuacji, gdy zachowanie ucznia uległo zdecydowanej poprawie - po konsultacji z zespołem klasowym i gronem pedagogicznym wychowawca może dokonać ostatecznego ustalenia oceny zachowania z pominięciem wcześniejszej nagany.
- Na wniosek zespołu klasowego lub członków rady pedagogicznej, za zgodą nauczycieli ocena może być podwyższona lub obniżona o jeden stopień.
- O przewidywanej nagannej rocznej klasyfikacyjnej ocenie zachowania wychowawca powiadamia pisemnie rodziców ucznia, z miesięcznym wyprzedzeniem.
- W uzasadnionych wypadkach, jeżeli od dnia posiedzenia klasyfikacyjnego do dnia kończącego rok szkolny zaistnieje przyczyna uprawniająca do wnioskowania o zmianę oceny zachowania (np. zachowania bohaterskie, rażące łamanie regulaminu szkoły itp.), wychowawca klasy i członkowie rady pedagogicznej oraz samorządu uczniowskiego szkoły mogą wnioskować do dyrektora szkoły o dokonanie zmiany zatwierdzonej przez radę pedagogiczną oceny zachowania ucznia.
- Wniosek o zmianę zatwierdzonej wcześniej oceny zachowania ucznia rozpatrywany jest przez radę pedagogiczną na zwoływanym w tym celu posiedzeniu nadzwyczajnym.
- Wychowawca ma obowiązek poinformować pisemnie ucznia i jego rodziców/prawnych opiekunów o fakcie i przyczynie zmiany oceny zachowania.
- Uczeń, jego rodzice lub prawni opiekunowie mogą zgłosić zastrzeżenia, do dyrektora szkoły, co do wysokości ustalonej śródrocznej/rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania ucznia, w ciągu 2 dni roboczych od zakończenia klasyfikacji.
- W przypadku stwierdzenia, że śródroczna/roczna klasyfikacyjna ocena zachowania ucznia została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły w ciągu 2 dni roboczych powołuje komisję, która dokona ponownej analizy ustalenia oceny oraz zaproponuje jej zmianę w drodze głosowania zwykłą większością głosów.
- Komisja może ustalić nową klasyfikacyjną ocenę zachowania, która nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
- W skład komisji o której mowa w pkt. 35 wchodzą:
1) dyrektor szkoły,
2) wychowawca klasy,
3) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia w tej klasie.
4) przedstawiciel samorządu uczniowskiego (uczeń z innej klasy)
5) przedstawiciel rady rodziców (z innej klasy).
- Ustalona przez komisję ocena jest ostateczna.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający: termin rozpatrywania sprawy, skład komisji, wynik ustalenia i głosowania nad oceną, ustaloną ocenę zachowania z krótkim uzasadnieniem. Protokół ten zostaje dołączony do arkusza ocen ucznia.
§ 19 Skala i kryteria ustalania oceny zachowania ucznia
- W klasach I - III śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania uczniów są ocenami opisowymi.
- Począwszy od klasy IV, roczne/śródroczne oceny klasyfikacyjne zachowania uczniów ustala się według następującej skali:
- wzorowe
- bardzo dobre
- dobre
- poprawne
- nieodpowiednie
- naganne
- Kryteria oceny zachowania ucznia na poszczególne oceny klasyfikacyjne:
- Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
- reprezentuje szkołę na zewnątrz poprzez udział w konkursach przedmiotowych, turniejach, zawodach sportowych oraz innych konkursach różnego typu i rangi - osiągając przy tym dobre wyniki;
- aktywnie uczestniczy we wszystkich zajęciach edukacyjnych;
- systematycznie rozwija umiejętności i pogłębia swoją wiedzę;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych oraz uroczystościach szkolnych włączając się w działania zmierzające do ich realizacji, wykazuje się inicjatywą lub pomaga w realizacji pomysłów innych;
- z własnej inicjatywy podejmuje się pełnienia wybranej funkcji w klasie, szkole, rzetelnie i sumiennie wywiązując się z podjętych zadań;
- powierzone mu zadania wypełnia wzorowo;
- pracuje w zespole klasowym, jest lojalny, koleżeński, służy pomocom innym;
- jest uczciwy, prawdomówny, kulturalny i zdyscyplinowany;
- okazuje szacunek i życzliwość wobec dorosłych i kolegów, w szczególności wobec rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, osób starszych, rówieśników;
- dba o zdrowie własne i innych;
- wykazuje dbałość o kulturę języka ojczystego w szkole i poza nią;
- nie ma nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych, nie spóźnia się na lekcje;
- terminowo przynosi usprawiedliwienia;
- dba o estetyczny i schludny wygląd, higienę osobistą, jest zawsze ubrany stosownie do okoliczności;
- dba o czystość i estetyczny wygląd klasy i szkoły;
- korzysta z mienia szkolnego - urządzeń ogólnodostępnych zgodnie z ich przeznaczeniem, reaguje na przejawy ich niszczenia.
- Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
- godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz poprzez udział w konkursach przedmiotowych, turniejach, zawodach sportowych oraz innych konkursach różnego typu przynajmniej na etapie szkolnym;
- jest zawsze przygotowany do lekcji i bierze w nich aktywny udział;
- systematycznie rozwija umiejętności i pogłębia swoją wiedzę;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych oraz uroczystościach szkolnych włączając się w działania zmierzające do ich realizacji, pomaga w realizacji pomysłów innych;
- rzetelnie i sumiennie wywiązując się z podjętych zadań;
- pracuje w zespole klasowym, jest lojalny, koleżeński, służy pomocom innym;
- jest uczciwy, prawdomówny, kulturalny i zdyscyplinowany;
- okazuje szacunek i życzliwość rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, osobom starszym, kolegom;
- dba o zdrowie własne i innych;
- wykazuje dbałość o kulturę języka ojczystego w szkole i poza nią;
- nie ma nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych, spóźnienia zdarzaję mu się sporadycznie (3 spóźnienia w półroczu);
- terminowo przynosi usprawiedliwienia;
- dba o estetyczny i schludny wygląd, higienę osobistą, jest zawsze ubrany stosownie do okoliczności;
- dba o czystość i estetyczny wygląd klasy i szkoły;
- korzysta z mienia szkolnego - urządzeń ogólnodostępnych zgodnie z ich przeznaczeniem, reaguje na przejawy ich niszczenia.
- prawidłowo reaguje na przejawy agresji i przemocy.
- Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
- systematycznie uczestniczy w zajęciach edukacyjnych;
- w miarę systematycznie doskonali swoje umiejętności i pogłębia swoją wiedzę;
- jest aktywny na lekcjach, pracuje samodzielnie;
- stara się w miarę możliwości uzyskiwać dobre wyniki w nauce;
- nieusprawiedliwione godziny lekcyjne zdarzają mu się rzadko (nieobecności 3 w półroczu i spóźnienia - 3 w półroczu);
- uczestniczy w pracach i uroczystościach klasowych, szkolnych i środowiskowych;
- dba o kulturalne zachowanie, kulturę języka oraz zdrowie swoje i innych;
- godnie reprezentuje szkołę, dba o jej dobre imię;
- okazuje szacunek rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły, osobom starszym i kolegom;
- dba o stosowny wygląd, higienę osobistą, czystość w klasie i szkole;
- drobne uchybienia w zachowaniu sam stara się możliwie szybko naprawić.
- Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
- przygotowuje się do lekcji, ale zaniedbuje niektóre obowiązki szkolne, zdarzają mu się sytuacje nieprzygotowania do zajęć
- podejmuje starania w zakresie poprawy swoich wyników w nauce;
- może mieć kilka nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych (nieobecności 6 w półroczu i spóźnienia - 6 w półroczu);
- tylko na wyraźne polecenie wykonuje prace na rzecz klasy i szkoły;
- nie przestrzega wszystkich przyjętych form grzecznościowych w stosunku do innych osób;
- czasem przeszkadza w prowadzeniu zajęć edukacyjnych;
- stara się szanować mienie szkolne, w razie dokonania zniszczeń naprawia szkodę lub pokrywa koszty straty;
- reaguje w sposób prawidłowy na upomnienia (stosowane ostrzegawcze środki komunikowania nieprawidłowych zachowań odnoszą pożądany skutek);
- dba o estetyczny wygląd i higienę osobistą, zdarza mu się być ubranym niestosownie do okoliczności;
- nie akceptuje agresji i przemocy.
- Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
- ma lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych - często jest nieprzygotowany do lekcji, nie bierze w nich udziału, nie uzupełnia zaległości w nauce;
- przeszkadza w prowadzeniu zajęć edukacyjnych, swoim zachowaniem rozprasza uwagę innych uczniów;
- nie chce skorzystać z oferowanej mu pomocy;
- ma dużo nieusprawiedliwionych nieobecności (powyżej 15 w półroczu) oraz dużo spóźnień na lekcje (powyżej 15);
- wywołuje konflikty, stosując agresję jako sposób ich rozwiązywania;
- nie stosuje się do ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego: jest złośliwy, używa wulgaryzmów, jest niekoleżeński, nie potrafi współdziałać w grupie;
- często jest ubrany niestosownie do okoliczności;
- zaniedbuje higienę osobistą oraz naraża zdrowie swoje i innych;
- nie dba o mienie szkolne - niszczy je, nie szanuje mienia kolegów;
- zdarzają mu się przypadki kradzieży, wymuszania;
- nie wykonuje poleceń wychowawcy i innych nauczycieli;
- mimo stosowanych wobec niego środków profilaktyczno - ostrzegawczych: rozmów z wychowawcą, nauczycielami, rodzicami nie zmienia swojego zachowania.
- Ocenę naganna otrzymuje uczeń, który:
- wykazuje lekceważący stosunek do nauki, rażąco zaniedbuje obowiązki szkolne;
- utrudnia prowadzenie zajęć, odmawia wykonywania poleceń wychowawcy i innych nauczycieli;
- wagaruje (ma dużo nieusprawiedliwionych godzin lekcyjnych i spóźnień);
- jest agresywny i wulgarny wobec rówieśników oraz dorosłych (stosuje agresję fizyczną i psychiczną);
- mimo upomnień - rozmów z wychowawcą, nauczycielami i rodzicami nie zmienia swojego zachowania (stosowane środki dyscyplinujące i zaradcze nie przynoszą oczekiwanych efektów);
- swoją działalnością szkodzi otoczeniu/ środowisku;
- kradnie i wymusza;
- oszukuje, okłamuje rodziców, nauczycieli i innych uczniów;
- wchodzi w kolizję z prawem;
- świadomie niszczy mienie szkoły oraz inne należące do osób trzecich;
- nie dba o swój wygląd i higienę osobistą.
- Szczególne powody dla których uczeń nie może otrzymać należnej mu oceny zachowana:
- Wzorowej - niewłaściwe zachowanie w stosunku do innych osób (osoby dorosłe w tym: nauczyciele, rodzice, personel szkoły oraz rówieśnicy i osoby młodsze), - przeszkadzanie w prowadzeniu zajęć edukacyjnych;
- Bardzo dobrej - używanie wulgaryzmów;
- Dobrej - celowe niszczenie mienia szkolnego oraz mienia innych osób;
- poprawnej fałszowanie dokumentów szkolnych, naruszanie godności osobistej innych osób w kontaktach bezpośrednich, korespondencji w tym z użyciem mediów społecznościowych i innych możliwości, które stwarza sieć Internet;
- nieodpowiedniej - udowodniony konflikt z prawem.
- Oceny zachowania uczniów określa się w oparciu o kryteria uwzględniające, obserwowane postawy i zachowania w następujących obszarach aktywności uczniów:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
- postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej;
- dbałość o honor i tradycje szkoły;
- dbałość o piękno mowy ojczystej;
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
- godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
- okazywanie szacunku innym osobom.
- Szczegółowe kryteria oceny zachowania rozpatrywane w poszczególnych obszarach aktywności uczniów:
-
- Wywiązywanie się z obowiązków ucznia
Uczeń:
- przestrzega norm postępowania wynikających z roli ucznia oraz kolegi, zgodnie z obowiązującym w szkole kodeksem ucznia;
- przestrzega postanowień zawartych w kontraktach klasowych oraz obowiązujących w szkole regulaminach;
- aktywnie pełni powierzone mu funkcje w samorządzie uczniowskim (klasowym i szkolnym);
- aktywnie pełni funkcje dyżurnego klasowego;
- na bieżąco usprawiedliwia nieobecności na zajęciach lekcyjnych;
- systematycznie przynosi na zajęcia lekcyjne podręczniki i zeszyty oraz inne wymagane przybory i pomoce;
- systematycznie odrabia prace domowe;
- wykazuje się systematycznym czytelnictwem (minimum dwa zrealizowane wypożyczenia w miesiącu);
- systematycznie i aktywnie uczestniczy w organizowanych w szkole zajęciach pozalekcyjnych;
-
- Postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej
Uczeń:
- z własnej i nie przymuszonej woli uczestniczy w konkursach, turniejach, zawodach oraz akcjach charytatywnych organizowanych w szkole na zasadzie wolontariatu;
- angażuje się w realizację w organizowanych w szkole uroczystości szkolnych;
- bierze udział w apelach, akademiach i akcjach szkolnych i pozaszkolnych;
- wykonuje prace na rzecz biblioteki szkolnej;
- wykonuje prace społeczno - użyteczne na rzecz klasy, szkoły lub społeczności lokalnej;
- świadczy pomoc koleżeńską na rzecz kolegów tej pomocy potrzebujących np. pomoc w nauce;
- bierze udział w realizacji zadań z zakresu profilaktyki uzależnień (realizacja profilaktycznych programów edukacyjnych);
- przejawia dbałość o ład i porządek w klasie, szkole i najbliższym otoczeniu;
-
- Dbałość o honor i tradycje szkoły
Uczeń:
- przejawia postawę szacunku wobec symboli narodowych i religijnych;
- godnie reprezentuje szkołę podczas uroczystości patriotycznych;
- reprezentuje szkołę uczestnicząc w uroczystościach szkolnych i lokalnych;
- na co dzień ubiera się stosownie do okoliczności: ubiór ucznia jest schludny, estetyczny i nie wyzywający, w stonowanych kolorach (niestosownym jest noszenie: spódnic i spodenek o długości krótszej niż do połowy uda, bluzek na cienkich ramiączkach oraz nie zakrywających bielizny lub odsłaniających brzuch oraz dekolt; ;
- nie nosi ekstrawaganckiej biżuterii ani innych zbędnych ozdobników np. emblematów i napisów sugerujących przynależność do subkultur oraz jaskrawych aplikacji i wzorów;
- dba o swój wizerunek poprzez czystą i zadbaną fryzurę oraz estetyczne dłonie (niedopuszczalnym jest farbowanie włosów, noszenie awangardowych fryzur - jeśli chłopcy posiadają długie włosy to na terenie szkoły noszą je "spięte w kucyk", uczniowie dbają o higienę dłoni poprzez systematyczne ich skracanie oraz utrzymywanie w należytej czystości, dopuszcza się stosowanie lakieru w kolorze bezbarwnym lub cielistym);
- w sytuacjach tego wymagających nosi strój galowy oraz przejawia właściwe zachowanie podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych takich jak: apele, akademie itp. (przez strój galowy dziewcząt rozumie się białą bluzkę materiałową wraz z granatową lub czarną spódnicą lub czarne/ granatowe spodnie materiałowe; strój galowy chłopca to: biała koszula oraz granatowe/czarne spodnie materiałowe, nie jeansy);
- przestrzega ustalonych norm postępowania zawartych w statucie szkoły;
- szanuje dobro wspólne i własność cudzą;
- jest przyjacielem wszystkich organizmów żywych - właściwie zachowuje się w stosunku do zwierząt i otaczającej przyrody;
- bierze aktywnie udział w organizowanych przez szkołę, akcjach charytatywnych i proekologicznych np. zbiórki elektrośmieci i zużytych baterii, nakrętek itp.
- ceni i przejawia nadrzędne wartości charakteryzując się prawdomównością, szczerością i uczciwością w postępowaniu oraz odwagą cywilną w niesieniu pomocy innym;
-
- dbałość o piękno mowy ojczystej
Uczeń:
- dba o piękno mowy polskiej szanując ją poprzez unikanie wulgaryzmów, gwary środowiskowej oraz zapożyczeń obcojęzycznych;
- doskonali własne umiejętności czytelnicze czytając lektury oraz inne książki promując treści w nich zawarte oraz zachęcając do czytelnictwa rówieśników.
- uczestniczy w organizowanych w szkole oraz poza nią konkursach o charakterze literackim, recytatorskim i innych promujących dbałość o piękno mowy ojczystej;
- w kontaktach z kolegami używa zwrotów grzecznościowych i nie używa przezwisk, obelg, epitetów o kogokolwiek obrażających;
- charakteryzuje się wysoką kulturą słowa we wszelkich sytuacjach życiowych, w tym także poza zajęciami lekcyjnymi, w trakcie zajęć prowadzonych na świetlicy szkolnej i innych zajęć dodatkowych a także podczas przejazdów autobusem szkolnym.
-
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób
Uczeń:
- w stosunku do innych osób unika wszelkich aktów przemocy fizycznej i psychicznej oraz nie stosuje żadnych obraźliwych słów, zwrotów i gestów;
- w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych osób przejawia postawę asertywną;
- przeciwstawia się przemocy i agresji
- dba o higienę osobistą i czystość odzieży;
- w budynku szkoły nosi zmienne obuwie;
- na zajęcia wychowania fizycznego przynosi odpowiedni strój oraz obuwie zapewniające możliwość bezpiecznego wykonywania zleconych ćwiczeń, dba posiadane ozdoby i biżuteria nie stanowiły jakiegokolwiek zagrożenia;
- przestrzega zaleceń w zakresie bhp i innych zasad bezpieczeństwa wynikających z obowiązujących w szkole regulaminów;
- respektuje uwagi i polecenia nauczycieli, w szczególności uwagi odnoszące się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa;
- szanuje zdrowie własne i innych, nie ulegając nałogom i aktywnie im przeciwstawiając się;
-
- godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią
Uczeń:
- reprezentuje szkołę godnie uczestnicząc w uroczystościach szkolnych oraz pozaszkolnych o charakterze świeckim i religijnym;
- dba o dobre imię szkoły godnie ją reprezentując w trakcie organizowanych wycieczek, wyjazdów edukacyjnych i przedmiotowych;
- przestrzega norm i zasad poszanowania społecznego zwracając się do innych z należnym im szacunkiem;
- w kontaktach z innymi stosuje zwroty grzecznościowe i uwzględnia należny szacunek wynikający z wieku oraz przynależnego statusu społecznego;
- szanuje mienie szkolne, dba o szkolny sprzęt sportowy, pomoce dydaktyczne, gry świetlicowe oraz książki i podręczniki udostępniane do wypożyczeń przez bibliotekę szkolną;
-
- okazywanie szacunku innym osobom.
Uczeń:
- przestrzega zasad tolerancji;
- w trakcie zajęć wymagających rywalizacji prezentuje postawę fair play;
- okazuje osobom goszczącym w szkole przynależny im szacunek;
- przejawia postawę opiekuńczą wolec osób opieki potrzebujących np.: młodszych, słabszych, starszych czy niepełnosprawnych;
- okazuje szacunek wobec rodziców i nauczycieli poprzez dotrzymywanie terminów korespondencji szkoła - dom;
- korzystając z zasobów sieci Internet przestrzega zasad netykiety;
- szanuje cudzą własność.