2016.06.01 Dzień Dziecka
2016.05.25 Dzień Mamy i Taty
Zaproszenie na Dzień Mamy i Taty w szkole
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
serdecznie zapraszają Rodziców
na uroczystą akademię
z okazji Dnia Mamy i Taty,
która odbędzie się 25 maja 2016 roku
o godzinie 11.45
w Szkole Podstawowej w Stępocicach
2016.05.17 W Teatrze i nie tylko...
2016.05.12 BRD - etap powiatowy
12 maja w Pińczowie reprezentowaliśmy naszą Szkołę na etapie powiatowym w konkursie Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, wystąpiliśmy w składzie:
- Iza Janocha,
- Eliza Juszczyk,
- Michał Banaszek,
- Przemek Adamczyk,
Tor przeszkód jak i test pisemny do najłatwiejszych nie należał, czego efektem jest zdobyte przez nas bardzo dobre drugie miejsce.
Chociaż mały niedostyt pozostał, gdy na ogłoszeniu wyników dowiedzieliśmy się, że o "mały włos" przegraliśmy z szkołą z Brześcia w gm. Pińczów...
Wszystko przed nami za rok.....gratulacje,
2016.05.03 W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
„TU NASZE MIEJSCE, TU NASZ KRAJ” - pod takim hasłem odbyła się dnia
29 kwietnia 2016 roku w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Żywą lekcję historii i wychowania patriotycznego przygotowaną w formie montażu słowno-muzycznego rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Młodzi artyści słowami wierszy i pieśni patriotycznych zarysowali tło historyczne, na którym rozegrało się to ważne wydarzenie w dziejach Polski, jakim było uchwalenie konstytucji - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej) nowoczesnej Ustawy Rządowej oraz podkreślenie znaczenia tego wydarzenia dla dalszych losów polskiego narodu.
Dnia 3 maja 2016 roku uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią panią Edytą Wojtyłko - reprezentując społeczność naszej szkoły – wzięli udział w Gminnych Obchodach 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Delegacja uczniów złożyła wiązankę okolicznościową pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rynku w Działoszycach oraz uczestniczyła w Mszy Świętej odprawionej w intencji Naszej Ojczyzny.
2016.04.27 Baśń o zaklętym kaczorze
27 kwietnia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mogli bez opuszczania jej murów uczestniczyć w spektaklu teatralnym. Było to możliwe dzięki magii Internetowego Teatru dla szkół. Tym razem obejrzeli spektakl „Baśń o zaklętym kaczorze” wystawiony przez Teatr Andersena w Lublinie.
Jest to opowieść o wielkiej miłości, magii i poświęceniu, czyli o wszystkim tym, co uwielbiamy w baśniach. Bohaterką baśni jest Weronka, która jako jedyna z trzech sióstr zgadza się poślubić złotnika w zamian za pomoc dla chorego ojca. Niestety, zła wiedźma zamienia oblubieńca w kaczora, ażeby zdjąć z niego czar dziewczyna musi przemierzyć świat w żelaznych trzewiczkach. W wędrówce pomagają jej Księżyc, Słońce, Wicher i ich matki.
Baśń z założenia jest powrotem do jasnych rozgraniczeń. Pokazuje młodemu widzowi, że zło jest złem i musi być ukarane, a dobro jest dobrem i musi być nagrodzone.
Uczniowie z wielką uwagą śledzili losy bohaterki. Ich uwagę skupiała nie tylko ciekawa fabuła, ale też wartka akcja, częste zmiany dekoracji i sztuczki wprowadzające w świat teatralnej iluzji.
2016.04.26 Gminne zmagania Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
Ostatni tydzień kwietnia obfitował w emocje uczniów szkół podstawowych naszej gminy, które związane były z gminnymi eliminacjami Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizacja popularnego BRD w tym roku przypadła naszej szkole - szkole zwycięskiej w rozgrywkach z minionego roku.
Poziom turnieju, zarówno w części teoretycznej (uczniowie rozwiązywali test składający się z 23 pytań) jak i praktycznej, gdzie do przejechania czekał trudny tor przeszkód z "łezką" w roli głównej, był bardzo wyrównany i stał na wysokim poziomie co stanowczo stwierdził sędziujący zawody komendant Komisariatu Policji w Działoszycach Komendant Mirosław Prusicki.
Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju zostali docenieni przez Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Pana Zdzisława Leksa pamiątkowymi nagrodami.
Na koniec wszyscy organizatorzy, uczestnicy oraz sędziowie i zaproszeni goście życzyli reprezentacji naszej szkoły dalszych sukcesów. Drużyna SP Stępocice po raz kolejny odniosła sukces, zostaliśmy zwycięzcami etapu Gminnego i reprezentować bedziemy już 12 maja Gminę Działoszyce w Pińczowie na turnieju powiatowym....gratulacje i powodzenia!!!
2016.04.25 Spotkanie z pszczelarzem
Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienia bardzo ciekawe i tajemnicze.
O tym jak wygląda życie w ulu, mogliśmy dowiedzieć się od pana Jerzego Osińskiego, pszczelarza i zarazem wielkiego pasjonata pszczelarstwa, który w poniedziałek 25 kwietnia odwiedził naszą szkołę.
Pan Jerzy opowiadał o pszczołach, ich pracy i zwyczajach a także znaczeniu w środowisku naturalnym, odpowiadał także na wiele pytań z zakresu pszczelarstwa. Wszyscy mogli z bliska obejrzeć ule, ramki puste i wypełnione woskiem, podkurzacz, ochronny kapelusz a nawet cały kombinezon.
Słodkim akcentem spotkania była degustacja miodów, które jak się okazało są w wielu rodzajach a każdy ma inny smak. Zobaczyliśmy także prezentację multimedialną na temat "Pszczoły moja pasja".
Dziękujemy Panu Osińskiemu za przekazanie wielu cennych i interesujących ciekawostek z zakresu pszczelarstwa.
2016.04.25 "Jak uratować las" inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy II i III
Uczniowie klasy II i III,
z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi zaprezentowali społeczności szkolnej inscenizację przygotowaną na podstawie tekstu K. Jerzykowskiej "Jak uratować las". Było to przedstawienie, przygotowane inicjatywy samych uczniów, którzy własnoręcznie przygotowali rekwizyty i dekoracje bardzo wymownie ilustrujące problem zaśmiecania naszych lasów.Przesłaniem inscenizacji było ukazanie sposobów przeciwdziałania oraz możliwości ratowania lasów i całej Ziemi.
2016.04.22 Dzień Ziemi w SP Stępocice
Ciekawą formę przybrały, zorganizowane w tym roku szkolnym, obchody Dnia Ziemi.
Doceniając rolę jaka odgrywa Nasza Planeta - Ziemia w codziennym życiu oraz okazując troskę o jej przyszłe losy na wszystkich zajęciach edukacyjnych poruszaliśmy tematykę związaną z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Zwracaliśmy uwagę na fakt, że każdy z nas zmienia środowisko naturalne i każdy może przyczynić się do jego ochrony.
Prace plastyczne, poświęcone tematyce ochrony środowiska naturalnego Ziemi zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.
Uczniowie klasy II i III zaprezentowali przedstawienie pt. "Jak uratować las".
Szkolne obchody Dnia Ziemi to także dobry czas na prezentację prac konkursowych i zakończenie konkursu "Fastfoodowy potwór". Niebawem rozstrzygnięcie konkursu - z dużym zaciekawieniem czekamy na jego rozstrzygnięcie, choć wszystkie zgłoszone prace charakteryzują się dużą inwencją twórczą autorów.
Podsumowaniem szkolnych obchodów Dnia Ziemi było spotkanie z pszczelarzem.
Na Wyspach Bergamutach
W dniach 08 i 11. 04. 2016r. uczniowie klasy IV na zajęciach z języka polskiego w ramach projektu ,,W krainie wierszy Jana Brzechwy" zapoznali się z życiorysem i twórczością autora. Następnie na forum klasy prezentowali swoje uluboine utwory, nauczyli się śpiewać piosenek z tekstami wierszy autora, a dodatkowo do utworu pt.,, NA wyspach Bergamutach" wykonali makietę niezwykłej wyspy. Jej wykonanie skonfrontowali z treścią utworu, w którym doszukali się charakterystycznych postaci z innych bajek. Dzięki temu, pobudzając swoją wyobrażnię, mogli odbyć niezwykłą podróż w nieznane i popisać się na forum klasy znajomością swoich ulubionych utworów Jana Brzechwy.
2016.04.20 W Bibliotece Publicznej w Pińczowie
W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie, 20 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty, w ktorych wzięli udzial uczniowie klas IV-VI naszej szkoły. Zapoznali się z działalnością biblioteki, jej księgozbiorem oraz głównymi zadaniami i działaniami, jakie są podejmowane w bibliotece. Zwiedzili budynek biblioteki, poznali rozklad poszczegolnych pomieszczeń.Poznali zasady ustawienia książek na półkach w oddziale dziecięcym. Zapoznali się z dwoma typami katalogów: alfabetycznym i tytułowym i samodzielnie wyszukiwali książki wobydwu katalogach. Ponadto mieli okazję obejrzeć wystawiony Poczet Królów Polski w formie karyktury oraz wystawę poświęconą1050 rocznicy Chrztu Polski z wyeksponowanym obrazem Jana Matejki "Chrzest Polski"
Spotkanie z Andersenem
W 211 rocznicę urodzin H.Ch.Andersena klasa II i III przystąpiła do projektu czytelniczego "Spotkanie z Andersenem", który będzie trwał do połowy maja 2016 r. Pierwsze działania związane z projektem odbywały się w bibliotece oraz w sali zajęć klasy II i III. W dniu urodzin bajkopisarza uczniowie poznali jego biografię oglądając prezentację multimedialną oraz wyszukując informacji w różnych źródłach. Każdy uczeń wybrał swoją ulubioną baśń, którą zaprezentował kolegom czytając głośno fragmenty i omawiając całą fabułę.
Godzina z Panem Andersenem
W bibliotece można ciekawie spędzić czas.
02 kwietnia obchodziliśmy rocznicę urodzin wielkiego duńskiego bajkopisarza H. Ch. Andersena, a zarazem Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. Uczniowie poznali ważne i ciekawe wydarzenia z życia pisarza. Wzięli udział w zabawach dydaktycznych utrwalających znajomość baśni Andersena. W baśniowych kalamburach pokazywali i odgadywali sytuacje i postacie ze znanych i mniej znanych baśni. Słuchali fragmentów baśni czytanych przez bibliotekarza, a następnie sami kończyli opowiadając dalszy ciag. Podsumowujac spotkanie dzieci wykonaly ilustracje do ulubionej baśni, które zostały wyeksponowane na gazetce bibliotecznej.
2016.04.04 Zabawa w teatr
Poznać teatr od środka, czyli wcielić się w rolę aktorów, postanowili uczniowie klasy pierwszej, którzy podjęli taką próbę wykorzystując rekwizyty znajdujące się w szkolnej garderobie oraz stroje przyniesione z domów. Okazało się, że zabawa w teatr może dostarczyć wiele nowych doznań i pozwala na zdobywanie nowych umiejętności, jak na przykład umiejętność pozowania do zdjęć.
Zadanie poniekąd łatwe do wykonania, ale jak uczynić aby zdjęcia ukazujące aktorów w ruchu oddawały całą głębię gry aktorskiej??? Ostatecznie udało się wykonać to zadanie. Dowodem na co jest całkiem niezła galeria zdjęć, które początkowo miały stanowić tylko dokumentację roboczą.... ale efekt jest imponujący, więc warto go udostępnić innym.
Zresztą zobaczcie sami, zadanie aktorskie pierwszaki wykonały na szóstkę a galeria zdjęć z jego realizacji została już opublikowana w szkolnym albumie fotograficznym, do obejrzenia którego wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy.
2016.03.21 Światowy Dzień Poezji
Recytacją przepięknych wierszy o "Wiośnie", uczniowie klasy pierwszej i drugiej oraz ich starsi koledzy z klas IV - VI, uczcili obchody Światowego Dnia Poezji. Ta krótka, ale jakże urocza część spotkania zorganizowanego z okazji Święta powitania wiosny miała za zadanie przypomnieć lub zwrócić uwagę naszych uczniów na walory jakich dostarcza recytacja i czytanie poezji. Nasz biblioteka szkolna czeka na tych, którzy pragną ubogacić swoje życie czytając wiersze.
2016.03.18 Internetowy Teatr dla szkół
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I - III, w piątek 18 marca za sprawą Internetowego Teatru TVP, uczestniczyli w spektaklu teatralnym "O Kasi co gąski zgubiła" Marii Kownackiej , który od godziny 11.30 wystawiany był na deskach krakowskiego Teatru Groteska.
Dzięki możliwościom Internetowego Teatru dzieci mogły obejrzeć inscenizację tego ponadczasowego utworu, będącego klasyką literatury dziecięcej, opowiadającego o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór. Akcja opowieści osadzona została w klimacie pełnej ciepła, autentycznej góralszczyzny. Zrozpaczona zniknięciem gąsek dziewczynka wyrusza w drogę, by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagają jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty – to dzięki ich życzliwości historia kończy się szczęśliwie. Wędrując z Kasią widzowie spotkali szereg przyjaznych postaci: gospodynię Matuskę, Kowala Ambrożego i jego żonę Kowalową Ambrożynę, odważnego Jasia Juhasa, leśne Skrzaty. Razem z bohaterami tej historii podziwiali piękno górskiej przyrody oraz przyglądali się nastrojowym wschodom i zachodom słońca. Spotkały też Jeża, Zająca i innych mieszkańców lasu. Charakterystyczne lalki i pomysłowa scenografia, muzyka inspirowana góralskim folklorem, rytmiczne piosenki oraz doskonały ruch sceniczny stanowiły o atrakcyjności przedstawienia, które spodobało się obserwatorom. Kolejny spektakl już niebawem 27 kwietnia a będzie to "Baśń o zaklętym kaczorze", spektakl z teatru Andersena w Lublinie.
2016.03.11 Powiatowy Konkurs Plastyczny "Pszczoła to nie tylko miód"
Szkolny etap powiatowego konkursu plastycznego pt. "Pszczoła to nie tylko miód" już za nami w piątek - 11 marca komisja konkursowa dokonała oceny zgromadzonych prac
....i wyłoniła te, które będą reprezentowały nas na szczeblu powiatu. Przygotowując swoje prace konkursowe udowodniliście, że posiadacie dużą wiedzę na temat pszczół i pszczołowatych oraz pszczelich pożytków. Trzymamy kciuki za wybrane prace, życząc sukcesu na szczeblu powiatowym.Czy pamiętacie, że pszczołowate to nie tylko pszczoła miodna??? To również pszczoły dziko żyjące bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. Pszczołowate niebawem obudzą się z zimowego snu i wyruszą do pracy na rabatach kwiatowych, zbierając pyłki będą je zapylać aby przekształciły się w obfite plony. Przypomnijcie dorosłym, że wypalanie traw nie jest dobrym sposobem na wiosenne porządki. Posiejcie na przydomowych rabatach rośliny miododajne a latem wystawcie poidełka.
Pomagamy pszczołom - nie wypalamy traw wiosną !!!
Zapraszamy na spotkanie autorskie
Informujemy, iż szkoła będzie organizowała wyjazd dla chętnych uczniów na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke,
które odbędzie się 21 września 2016 roku
w Bibliotece Publicznej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Pińczowie. odbędzie się spotkanie autorskie. Grzegorz Kasdepke - polski twórca literatury dziecięcej
i młodzieżowej, znany jest jako autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci. Również i nasi uczniowie lubią czytać jego książki.Po spotkaniu będzie możliwość uzyskania podpisu autora.
Uczniowie, którzy chcieliby wziąć udział w tym spotkaniu powinni zgłosić to do nauczyciela bibliotekarza, w terminie nie później niż do końca maja 2016 roku. Bibliotekarz udzieli wszelkich dodatkowych informacji na temat planowanego wyjazdu i warunków, jakie należy spełnić, aby wziąć w nim udział. Wszystkich chętnych zapraszamy - liczba miejsc ograniczona.
Archiwum Aktualności