• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa w Stępocicach jest koedukacyjną, ogólnodostępną, ośmioklasową szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Działoszyce.

Szkoła posiada swoje logo.  Jest nim tarcza szkolna przedstawiająca kaganek oświaty umieszczony na granatowym tle, okolony, wykonanym w kolorze białym, napisem: SZKOŁA PODSTAWOWA.
          Ponad kagankiem widnieje napis STĘPOCICE.

Szkoła Podstawowa w Stępocicach została założona jeszcze przed II wojną światową. Mieściła się wówczas w starym, ciasnym budynku przypominającym dworek.

Przez wiele lat kierowana była przez pana Henryka Zięcika.

Pozostałością z tamtych czasów są dokumenty szkolne. Najstarszy dziennik Szkoły Powszechnej
          w Stępocicach zachował się z roku szkolnego 1922/23 - w tym roku była to szkoła 2-klasowa. W roku szkolnym 1923/24 placówka ta była już szkołą 3-klasową.

Pierwszy, znajdujący się w archiwum szkolnym, dokument podbity pieczęcią z widniejącym napisem Stępocice pochodzi z roku 1942. Jest to świadectwo ukończenia II półrocza roku szkolnego 1941/42, wystawione w języku polskim i niemieckim z datą 30 czerwca 1942 roku. Z tego roku zachowały się
          również dzienniki lekcyjne.

Nowy budynek szkoły, który jest jej siedzibą po dzień dzisiejszy, został oddany do użytku w 1970 roku.
          Jest to typowa "tysiąclatka". Nazwę szkół „tysiąclecia” wiązano wówczas z obchodzonymi oficjalnie uroczystościami 1000-lecia Państwa Polskiego, przypadającymi na rok 1966. Budowniczym nowego budynku szkoły był ówczesny dyrektor szkoły Pan Józef Zięcik, który kierował szkołą aż do 1985 roku,
          kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Kolejnym dyrektorem szkoły była Pani Regina Karendał - z wykształcenia geograf,
          która kierowała szkołą do roku 1999.

Następcą Pani Karendał został Pan Andrzej Gajewicz - z wykształcenia geograf
          a z zamiłowania nauczyciel wychowania fizycznego - pasjonat i zwolennik krzewienia oraz popularyzacji
          aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Od roku 2012 dyrektorem jest Pani Anna Wites, która stara się kontynuować dzieło swych poprzedników.

W czasach funkcjonowania w Stępocicach gminy placówka działała jako Zbiorcza Szkoła Gminna,
          później jako ośmioklasowa szkoła podstawowa.
          Od 30.06.1999 r. szkoła była placówką sześcioklasową z oddziałem przedszkolnym.

1 września 2017 roku, w wyniku zmiany ustroju szkolnego Szkoła Podstawowa w Stępocicach ponownie stała się ośmioklasową szkołą podstawową. W roku szkolnym 2017/2018 w szkole pojawili się uczniowie klasy siódmej, którzy we wrześniu kolejnego roku (2018) rozpoczęli edukację jako ósmoklasiści a w kwietniu 2019 roku przystąpili jako pierwszy rocznik do egzaminu ósmoklasisty.

Przy szkole funkcjonuje także oddział przedszkolny, który po przeprowadzonej w latach 2014 - 2015 modernizacji jest radosnym i kolorowym miejscem w którym swą przedszkolno - szkolną przygodę rozpoczynają kolejne pokolenia przedszkolaków.

Rok 2018 znacząco zapisał się w karty historii szkoły, która po przeprowadzonej termomodernizacji zyskała nowy wygląd. Budynek szkoły został docieplony a nowa elewacja w wesołych kolorach zachęca aby  go odwiedzić. W środku wymieniono leciwe instalacje: elektryczną i centralnego ogrzewania, w klasach zamontowano nowoczesne energooszczędne oświetlenie. W grudniu 2018 roku unowoczęśniona została także baza dydaktyczna szkoły, doposażono w nowe pomoce dydaktyczne pracownie przedmiotowe: biologiczną, geograficzną, chemiczną i fizyczną.

Rok szkolny 2018/2019 upłynął pod znakiem ciągłego udoskonalania zaplecza dydaktyczno technicznego szkoły i przygotowań projektowych do nowych inwestycji, zmieniły rzeczywistość szkolną wyznaczającą postęp edukacyjny na miarę XXI wieku. Wszystkie klasopracownie zostały wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym tablice interaktywne i monitory dotykowe oraz sprzęt umożliwiający korzystanie z zasobów sieci Internet w budynku całej szkoły. Biblioteka szkolna dzięki realizacji zamierzeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  zyskała nowe książki, które zachęcają uczniów do czytania a prace remontowe tam przeprowadzone sprawiły, że jest ona miejscem kolorowym i przyjaznym odwiedzającym je uczniom.

Lata szkolne 2019/2020, 2020/2021 to czas, gdy w dobie pandemii Covid-19 szkoła zmieniła całkowicie swe oblicze realizując zadania edukacyjne i wychowawcze w trybie zalnym wykorzystując możliwości Office365 a w szczególności aplikację Tims. Był to czas szczególnie trudny dla wszystkich szkół a powrót do nauki stacjonarnej w roku szkolnym 2022/2023 wiązał się z wieloma trudnościami natury psychologiczno - społecznej.

Od roku szkolnego 2019/2020 w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny, ktory jest narzędziem bezpośredniej komunikacji pomiędzy nauczycielami a uczniami i ich rodzicami.