Dnia 6 marca spotkaliśmy się na warsztatach. Temat warsztatów to “Historia Banku Centralnego ”. Organizatorami jest działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej - wszyscy uczniowie klasy 8 . Warsztaty były częścią realizacji IV edycji programu „Złote Szkoły NBP”. Uczniowie bardzo sumienne przygotowywali się do zajęć tak by ich młodsi koledzy i koleżanki z kl. 6 i 7 poszerzyli swoją wiedzę – szczególnie dotyczącej Narodowego Banku Polskiego .
Na warsztatach serdecznie powitano panią dyrektor Annę Wites
Na warsztatach dowiedzieli się:
1. Jakie są najważniejsze zadania banku centralnego.
2. Poznali wpływ, jaki na życie codzienne obywateli mają działania Narodowego Banku Polskiego.
Następnie przedstawiono historię i działania Narodowego Banku Polskiego oraz jego podstawowe funkcje :
· bank emisyjny - emituje pieniądz
gotówkowy, do czego posiada wyłączne prawo. Ustala on wielkość emisji oraz podejmuje decyzje o tym, kiedy wprowadzić wyemitowanie pieniądze do obrotu, chroniąc jego płynność. Bank centralny reguluje ilość pieniędzy dostępnych do użycia i tym samym organizuje obieg pieniężny.
· bank państwa
- obsługuje i realizuje płatności rachunków bankowych budżetu państwa, instytucji centralnych i innych jednostek państwowych.
· bank banków - gromadzi rezerwy obowiązkowe oraz dobrowolne depozyty banków komercyjnych (handlowych). Dodatkowo pełni funkcje regulacyjne, które zapewniają bezpieczeństwo depozytów będących w posiadaniu banków komercyjnych oraz stabilność sektora bankowego. Co więcej, zadaniem banku centralnego jest organizacja
systemu rozliczeń pieniężnych w kraju, prowadzenie bieżących rozrachunków między bankami komercyjnymi oraz bieżące uczestnictwo w międzybankowym rynku pieniężnym.
· prowadzenie polityki pieniężnej
- z premedytacją oddziałuje na gospodarkę państwa za pomocą kontrolowania ilości (agregatów pieniężnych), wpływania na cenę pieniądza oraz kształtowania kursu walutowego.
Przedstawiono również funkcje Banku Centralnego w ramach polityki pieniężnej. Na zakończenie młodzież obejrzała prezentację NBP „ Cykl obrotu gotówkowego. Droga gotówki z Banku Centralnego do portfela.
Młodzież klas VI-VIII miała możliwość zaznajomić się z omówioną tematyką.