• 2023.12.22 HISTORIA PIENIĄDZA

• W środę 22 grudnia 2023r. gościliśmy w szkole  pana Łukasza Pastuszyńskiego Głównego  Specjalistę ds. Komunikacji Społecznej  w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcach. Podczas warsztatów uczniowie  dowiedzieli się m. in. jakie są najważniejsze zadania banku centralnego; poznaliśmy znaki pieniężne emitowane przez NBP, którymi są banknoty i monety. Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje banknotów i monet. Pierwsze z nich to banknoty i monety funkcjonujące w obrocie gotówkowym, drugie to banknoty i monety kolekcjonerskie. Dowiedzieliśmy się również jakie są zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet.

• 2023.12.10 Wycieczka do Warszawy

• Wycieczka do Warszawy. Głównym celem było zwiedzanie Centrum Pieniądza przy Narodowym Banku Polskim. Poznaliśmy historię pieniądza. Następnie spacer po Krakowskim Przedmieściu. Ostatni punkt wycieczki to Centrum Nauki Kopernik. Zwiedziliśmy wystawy CNK oraz poznali atrakcje Planetarium.

• Lekcja o Funduszach Europejskich VIII

„Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.

Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

• Akcja "Świąteczny kubek"

• Akcja ,,Świąteczny kubek,, dedykowana dzieciom, które spędzą Święta na szpitalnych łóżkach, właśnie ruszyła! W tym roku zebrane kubeczki zostaną, przekazane dzieciom z Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego Zapraszamy do akcji dzieci z naszej szkoły oraz przedszkola. Kubeczki zbieramy do 10 grudnia.

• 2023.11 ,, Godzina dla Młodych Głów”

• Nasza Szkoła w bieżącym roku szkolnym włączyła się w program profilaktyczny o nazwie “Godzina dla Młodych Głów”. Ta inicjatywa jest naszą odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodzieży.

W pierwszym semestrze, nasi nauczyciele przeprowadzą lekcje, koncentrujące się na tematach takich jak rozpoznawanie emocji, wyrażanie potrzeb, ustanawianie granic i komunikacja. W drugiej części roku skoncentrujemy się na edukacji dotyczącej higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci. Scenariusze zajęć oraz materiały zostały opracowane przez doświadczonych psychologów.

Głównym celem naszych zajęć jest zaznajomienie uczniów oraz nauczycieli z zasadami Pierwszej Pomocy Psychologicznej (PPP), zgodnie z wytycznymi UNICEF (Look, Listen, Link). “Godzina dla Młodych Głów” ma na celu zapobieganie ryzykownym zachowaniom uczniów oraz pomaganie im radzić sobie w trudnych sytuacjach.

• XVI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 13 – 19 XI 2023

• W minionym tygodniu nasze przedszkolaki uczestniczyły  w zajęciach „Zostań ekonomistą                       i menadżerem, jak Mikołaj Kopernik” w ramach projektu Staropolskiej Akademii Kopernikańskiej. Celem zajęć było:

• Rozwijanie i kształtowanie u dzieci w wieku przedszkolnym postawy przedsiębiorczej poprzez przykłady działań Mikołaja Kopernika jako ekonomisty oraz mieszkańców z planety Kopernikana
            • Rozróżnianie i nazywanie pieniędzy używanych w obiegu (monety, banknoty).
            • Odróżnianie pieniędzy obecnych od pieniędzy z czasów Mikołaja Kopernika.

Podczas zajęć przedszkolaki bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały różne ćwiczenia i zadania, między innymi:

• liczyły pieniądze (do 10 zł, do 20 zł, do 100 zł);
            • uczyły się oszczędzania pieniędzy na konkretny cel;
            • poznawały dni tygodnia i nazwy miesięcy;
            • rozpoznawały godziny na zegarze.

Przed dziećmi jeszcze konkurs „ Skarbonka Mikołaja Kopernika” lub „Wirtualna Skarbonka na pieniądze elektroniczne” oraz turniej ekonomiczny „Liczę pieniądze jak Mikołaj Kopernik”.