• Przerwa na czytanie

          • Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w akcję „Przerwa na czytanie”. Atrakcją tego dnia była wróżka Julia, która odwiedziła uczniów klas I-III oraz oddział przedszkolny i pięknie czytała dzieciom ulubione bajki. Ponadto uczniowie klas starszych również włączyli się w tą akcję z dużym zaangażowaniem i czytali na przerwach fragmenty wybranych książek. Celem akcji „Przerwa na czytanie” było zachęcenie wszystkich do czytania książek w każdej wolnej chwili.

          • 2021.10.20 Lekcja o funduszach europejskich

          •  W dniu 20 października w naszej szkole odbyły się eurolekcje. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VII. Młodzież miała okazję dowiedzieć się więcej o działaniu i funkcjonowaniu Unii Europejskiej.  Lekcja prowadzona była przez dr Bartłomieja Zapałę eksperta Team Europe – Kielce.

          • Ślubowanie klasy pierwszej

          • 13 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Naszej Szkole. Uczniowie wszystkich klas ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja wykonana przez Panią Edytę Wojtyłko, przygotowany sprzet nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

            Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Przewodnicząca szkoły - Patrycja Leszczyńska powitała gorąco zaproszonych gości, rodziców, krewnych, panią dyrektor szkoły, uczniów i nauczycieli,  wychowawcę pierwszaków - panią Małgorzatę Niedzielę,a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której "oddała głos". 

            Pierwszaki znakomicie zaprezentowały swoje umiejętności, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy prezentowali się pięknie, występując w odświętnych strojach oraz w granatowych biretach na głowach.Kandydaci na uczniów śmiało śpiewali piosenki i recytowali wiersze, dając wyraz przyjaźni i koleżeństwu w grupie rówieśniczej oraz udowadniając,że są gotowi do podjęcia sumiennej pracy w szkole. Klasy starsze - II i III  serdecznie powitali kolegów w uczniowskim gronie - przygotowując dla pierwszoklasistów piękne wiersze i piosenki, składając tym samym obietnicę niesienia pomocy młodszym kolegom i koleżankom w trudnych sytuacjach.

            Po zakończonej części artystycznej przewodnicząca SU -  w imieniu uczniów poprosiła panią dyrektor o przyjęcie tej grupy dzieci do społeczności szkolnej.W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia."Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion pierwszaków na znak symbolicznego pryjęciado grona uczniów Szkoły Podstawowej w Stępocicach.

            Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście - Ksiądz Proboszcz Marek Połoński, który poświęcił pierwszoklasistom plecaki oraz Zastępca Burmistrza - Pani Katarzyna Bochniak, która obdarowała naszych pierwszaków pięknymi prezentami. Rodzice także pamiętali o swych pociechach - pierwszaki dostały od nich "słodkie kuferki"  oraz uczestniczyły w zorganizowanycm przez rodziców i wychowawcę klasy przyjęciu. Tam także czekała na nich niespodzianka - przygotowana przez wychowawcę - prześliczne misie pluszaki z biretami. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści zapamiętają ten radosny dzień bardzo długo.

          • 2021.10.05 Projekt Life17 - warsztaty edukacyjne

          • Wycieczka Umianowice - Krzyżanowice

            5 października, uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod nazwą ,,Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Zajęcia przeprowadzono w ramach projektu Live 17 realizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Celem tego programu jest przywrócenie dawnego stanu delty rzeki Nidy i jej unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie wsi Umianowice, w gminie Kije.

            Pierwszy przystanek był w miejscowości Umianowice, na przykładzie której przybliżona została historia kolejki wąskotorowej, bieg rzeki Nidy ze szczególnym uwzględnieniem jej delty środkowej. Poznaliśmy gatunki zwierząt chronionych, zagrożonych i wymagających odtworzenia na tym obszarze. Nie lada atrakcją okazał się wypas koników polskich, mogliśmy je karmić i głaskać. Zwierzęta te w naturalny sposób zapobiegają zarastaniu terenu poprzez systematycznie zjadaną trawę.

            Drugi przystanek to siedziba Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych położona w Krzyżanowicach Średnich. Poznaliśmy przedstawicieli flory i fauny Ponidzia. Na żywo oglądaliśmy żółwia błotnego oraz dziewięćsiła popłocholistnego.

            Na zakończenie wycieczki wzieliśmy udział w warsztatch prowadzonych przez wolontariuszy z Fundacji CampoSfera. Mogliśmy w ten sposób sprawdzić naszą znajomość języka angielskiego.

        • Innowacja Be active...
          • Innowacja Be active...

          • W tym roku uczniowie Naszej Szkoły będą uczestniczyli w Innowacji 'Be active and open your world'. Jest to projekt skierowany do uczniów klas IV-VIII, który realizowany będzie od początku pażdziernika 2021 roku do końca czerwca 2022 roku.

            Głównym celem projektu jest uświadomienie potrzeby posługiwania się językiem angielskim w różnych dziedzinach życia, w sytuacjach spoza klasy szkolnej, w sposób nieformalny i pragmatyczny. Celem projektu jest także zapoznanie uczniów ze specyficznym słownictwem związanym z aktywnością ruchową, zabawą i  sportem  oraz przełamywanie bariery komunikacyjnej  poprzez stworzenie możliwości posługiwania się językiem
            w naturalnych sytuacjach współzawodnictwa sportowego i zabawy.

            Uczniowie w trakcie zajęć będą mogli nauczyć się grać w hokeja, baseball, golf i wiele innych sportów, będą to dyscypliny całkiem nowe...których nie poznali dotychczas na lekcjach wf. Ponadto, poznają oni historię i pochodzenie różnych dyscyplin sportowych, a także  słownictwo części dyscyplin sportowych uprawianych latem i zimą, symbole związane z olimpiadą, nazwy sprzętu sportowego wykorzystywanego na lekcjach oraz przez sportowców poznanych dyscyplin  sportowych. 

            Mamy nadzieję, iż uczestnictwo w projekcie nie tylko pozwoli na pogłebianie wiedzy, ale także zachęci uczniów do aktywnego spędzania czasu, co jest niezmiernie istotne po tak długim okresie edukacji zdalnej...

          • 2021.09.29 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Dnia 29.09.2021r. w ramach akcji "Głośnego czytania" naszą szkołę odwiedziła niezwykła, bajkowa postać - wróżka Julia, która spotkała się z dziećmi  z oddziału przedszkolnego oraz uczmiami klas I-III. Wróżka nie tylko czarowała swoim wyglądem, ale również czytała głośno fragmenty ulubionych książek. Dzieci słuchały z zapartym tchem, a następnie odgadywały ich tytuły i opowiadały dalsze losy bohaterów. 

            Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni z odwiedzin wróżki i zaprosili ją ponownie do naszej szkoły.

          • 2021.09.27 „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

            Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona została także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

             

            Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

             

            Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

             

            Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

             

             

        • Europejski Dzień Języków
          • Europejski Dzień Języków

          • Dnia 24 września 2021 roku w Naszej Szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, który od 2001 roku organizowany jest co roku  w całej Europie 26 września.

            Jak sama nazwa wskazuje jest to święto całej Europy, a w szczególności języków, którymi posługują się Europejczycy. Tego dnia przypominamy sobie jak wiele korzyści płynie z nauki języków obcych.

            Dla uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy prezentację multimedialną na temat: „Języki Europy”. Mogli oni w przystępny sposób mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z językami, a także sprawdzić swoje wiadomości na temat krajów i języków Europy. Ponadto mogli oni dowiedzieć się więcej o językach i państwach Europy z plakatów rozwieszonych w różnych częściach szkoły zawierających mi.n formy pozdrowień, pożegnań, flagi i nazwy języków urzędowych państw europejskich. Przygowowane zostały również quizy i zagadki wśród których najciekawszą okazała się być zagadka pt. "Jaki to język?" - dzięki niej uczniowie mogli posłuchać wypowiedzi w różnych językach, m.in. w języku włoskim, szwedzkim, holenderskim czy też francuskim.

          • 2021.09.21 - 23 Projekt It For She

          • PROGRAMOWANIE BLOKOWE, BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE, MODELOWANIE 3D

            W dniach 21 – 23 września uczniowie klas 4 - 6 naszej szkoły brali udział w projekcie It For She.

            Podczas zajęć, które odbywały się za pośrednictwem aplikacji Teams uczniowie uczyli się jak tworzyć awatary i integrować je z wykorzystaniem aplikacji Padlet.

            Zostali wprowadzeni do programowania blokowego z wykorzystaniem gry Potańcówka a następnie programowali własną grę na stronie code.org.

            W drugim dniu uczniowie podzieleni na 4 grupy zdobywali wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie z wykorzystaniem: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland . Po grze każda z grup prezentowała wyciągnięte wnioski. Następnie dzieci zdobywały wiedzę na temat kryptografii oraz podstawy szyfrowania na podstawie otrzymanego kodu szyfrowały wiadomości i próbowały rozszyfrować wiadomości kolegów. Na koniec uczestniczyły w Kahoot - quizie o bezpieczeństwie i szyfrach.

            Ostatni dzień rozpoczął się od burzy mózgów na temat potencjalnych zastosowań modelowania 3D. Po krótkiej prezentacji uczniowie uczyli się używania programu do modelowania Tinkercad, przygotowali również własne projekty z motywem przewodnim “Gadżet tajnego agenta”, po czym prezentowali swoje projekty. Na koniec rozegrali turniej z podziałem na grupy obejmujący treści z całych warsztatów.

          • 2021.09.20 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest co roku 20 września. Święto        to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

            W tym dniu na dzieci z naszego oddziału przedszkolnego czekało wiele atrakcji                        i niespodzianek. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne, konkursy oraz konkurencje sportowe. Na zakończenie tego aktywnego i radosnego dnia wszystkie przedszkolaki otrzymały słodkie upominki i okolicznościowe dyplomy.

            Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.

          • 2021.09.15 Międzynarodowy Dzień Kropki

          • W tym roku po raz pierwszy nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, który przypada 15 września. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki opowiadania "Kropka" Petera Reynoldsa. Dzięki kropce i nauczycielce dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości. Dzień Kropki to święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Historia Vasthi ukazuje dzieciom na całym świecie jak niewiele potrzeba, by uwierzyć w siebie.

            Dzień upłynął nam pod znakiem wspaniałej zabawy.

          • Szczepienia przeciw COVID-19

          • "Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale i Wasz rozwój oraz przyszłość. Macie głos."